Jak się ubrać na bieganie zimą?  

3 min czytania

mężczyzna biega podczas zimy

Zbliżają się mrozy, ale nie chcesz rezygnować z treningów. W takim razie musisz wiedzieć, jak się ubrać na bieganie zimą! Taki strój musi chronić przed zimnem, wiatrem i śniegiem. Jednocześnie nie może sprawić, że się przegrzejesz lub nadmiernie spocisz. Aby biegać zimą, potrzebujesz więc ciepłego, ale oddychającego stroju, który zapewni ochronę głowy i szyi, odpowiednich butów oraz rękawiczek. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o bieganiu w niskich temperaturach.

Dlaczego bieganie zimą wymaga odpowiedniego stroju?

Każdy ma inne podejście do biegania. Dla niektórych treningi są możliwe w każdych warunkach – nawet w niskich temperaturach. Czy na dworze pada deszcz, czy jest bardzo zimno, oni zawsze chcą iść pobiegać. Są także biegacze, którzy nie potrafią biegać na zewnątrz, gdy jest poniżej 10 stopni Celsjusza. Wówczas rezygnują i wybierają alternatywną formę ćwiczeń – bieganie na bieżni lub pójście na siłownię.

Trening w zimie to kwestia wyboru i podejścia. Kiedy decydujesz się na trening o tej porze roku, musisz wiedzieć, jak dobrać odpowiednie ubranie. Przede wszystkim konieczne jest zapewnienie sobie komfortu termicznego – zawsze należy dostosować ubiór do panujących warunków atmosferycznych. Atuty odpowiedniego stroju do biegania na świeżym powietrzu to:

  • poprawa kondycji bez ryzyka zachorowania,
  • komfort treningu w niskich temperaturach,
  • gwarancja bezpieczeństwa w czasie aktywności (dobre buty z amortyzacją),
  • zwiększona widoczność na trasach i górskich ścieżkach dzięki elementom odblaskowym,
  • skojarzenie biegania zimą z przyjemnością.

Zasada 1 – warstwy!

Gdy na zewnątrz jest zimno, ubieramy się warstwowo. Ta zasada dotyczy również biegania. Na zimowy trening w Polsce wystarczą nam trzy warstwy. Podczas biegania w bardziej wymagających warunkach (niektórzy biegacze celowo testują się w naprawdę trudnych warunkach) można dowolnie dodawać kolejne warstwy.

Podstawowy strój do biegania zimą

  1. Bielizna termoaktywna – musi być lekka i ciepła, a także dobrze odprowadzać pot na zewnątrz. Świetnie sprawdza się podczas zimowego biegania. Najlepszym wyborem będą produkty wykonane z naturalnej wełny w połączeniu z włóknami syntetycznymi. Taka odzież stanowi zwykle pierwszą warstwę, która znajduje się bezpośrednio przy ciele.
  2. Spodnie i bluzka termoaktywna z długim rękawem – w zależności od temperatury możesz też wybrać longsleeve lub koszulkę z krótkim rękawem. Zawsze warto też mieć rękawiczki. Zlekceważenie ochrony tej części ciała wiąże się w skrajnych przypadkach z ryzykiem odmrożenia rąk.
  3. Kamizelka lub kurtka do biegania – tutaj także zdecyduj się na jedną z opcji, w zależności od panujących warunków pogodowych. Możesz wybrać kurtkę przeciwwiatrową lub przeciwdeszczową. Wytrawni biegacze zwykle posiadają dwa rodzaje kurtek i kilka wariantów pozostałych elementów garderoby, by być gotowym na każdą pogodę. Początkujący mogą zdecydować się na jedną, za to idealnie dopasowaną kurtkę.

Jeśli podczas treningu poczujesz gorąco, zawsze powinieneś mieć możliwość zdjęcia lub rozpięcia wybranej warstwy. Należy jednak pamiętać, że nie można z tym przesadzać. Dotyczy to przede wszystkim ochrony szyi i głowy, a także nóg. W zimie jesteś bardziej narażony na przeziębienie. Na zewnątrz jest bardzo zimno i wieje silny wiatr, a Twoje ciało podczas wysiłku szybko się nagrzewa i produkuje pot. Dlatego noszenie zbyt małej ilości ubrań nie jest dobrym pomysłem. Zawsze pamiętaj o dopasowaniu stroju do intensywności treningu i stanu swojego organizmu.

Zasada 2 – ciepło, ale oddychająco!

Wszystkie warstwy ubioru powinny Cię ogrzać, ale także odprowadzić wilgoć i nadmiar wody. Jeśli założysz konkretną kurtkę lub sweter, w której się pocisz, masz większe szanse na przeziębienie. Zwróć szczególną uwagę, czy Twoja bielizna termiczna – pierwsza i najważniejsza warstwa – dobrze odprowadza wilgoć. Najlepsza bielizna do biegania w chłodne dni po intensywnym treningu pozostaje sucha lub jedynie lekko wilgotna!

Dodatkowe elementy istotne podczas zimowego biegania

Kluczowym elementem stroju treningowego są skarpety do biegania. Na zimę preferowane są długie skarpety sięgające za kostki, a w szczególnie chłodne dni zaleca się grubsze skarpety wykonane z wełny merynosowej.

W chłodne dni musimy chronić również głowę, dlatego ciepła czapka jest niezbędna.

Buty do biegania na zimę muszą być bardziej agresywne niż te, których używamy w innych porach roku. Dzięki temu zwiększysz swoją przyczepność. Jeśli nie masz takich butów, możesz wyposażyć się w nakładki antypoślizgowe, które z pewnością pomogą w treningu. W przypadku treningów górskich niezbędne będą raczki biegowe.

Dodatkowo, jeśli jesteś osobą, która podczas biegu oddycha przez usta (oddychanie podczas biegu to zupełnie inny temat), zadbaj o to, by do płuc dotarło trochę ciepłego powietrza. Przydatnym narzędziem będzie wielofunkcyjna chusta, kominiarka lub po prostu zwykły szalik.

Jeśli planujesz długi bieg, koniecznie spakuj więcej rzeczy i umieść je w plecaku biegowym.

Aplikacje do biegania

biegacz
5 min czytania

Jak oddychać podczas biegania?

biegacz
2 min czytania

W czym biegać jesienią?

biegacz
3 min czytania