Bieganie

Jak oddychać podczas biegania?

kobieta oddycha podczas biegania

Prawidłowe oddychanie to najważniejszy element podczas biegania. Poniżej poznasz dlaczego jest to takie ważne. Jakie są techniki oddychania? Czy prawidłowe oddychanie przynosi korzyści? 

Dlaczego trzeba umieć dobrze oddychać podczas biegania? 

Aby skutecznie wykorzystać to zwiększone przyjmowanie powietrza, musimy nauczyć się właściwego oddychania podczas biegu. Świadome oddychanie to klucz do osiągnięcia optymalnej wydajności podczas treningu. Musimy zaprogramować nasz oddech tak, aby był on harmonijny, rytmiczny i głęboki. Świadoma kontrola oddechu pozwala także na lepsze radzenie sobie ze stresem i zmęczeniem podczas biegu. Warto też wiedzieć, że odpowiedni rytm oddechowy pomaga w procesie dotleniania mięśni.

Zalety prawidłowego oddychanie podczas biegania:

  • wolniejsze zmęczenie organizmu,
  • złe oddychanie może zniechęcić początkującego biegacza,
  • ratuje przed zachłystywaniem się powietrzeme przez cały trening

Podsumowując, świadome oddychanie to jeden z kluczowych elementów udanego biegania. Prawidłowe oddychanie to optymalny rytm, który pomaga dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość tlenu i zminimalizować stres. Znajomość techniki oddychania i ustalenie rytmu pozwala na lepsze bieganie i szybsze osiągnięcia. Pamiętaj, że tlen jest paliwem twojego organizmu, który pozwala ci osiągać cel. Bez niego przygotowanie i plan biegowy nic nie znaczą! Ćwiczenia oddechowe są więc niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i osiągnięcia sukcesu.

Sprawdź też: Czy można biegać codziennie? 

Techniki oddychania przez nos i oddychania przez usta

Biegnąc spokojnym i powolnym tempem możesz oddychać w jak najbardziej naturalny sposób czyli wdychanie powietrza przez nos i wydychanie go przez usta. W momencie zwiększenia tempa biegu lub po przeanalizowaniu, że masz trudność z utrzymaniem prawidłowego rytmu oddychania podczas treningu wypróbuj metodę wdychania i wydychania powietrza przez usta. Taki sposób oddychania podczas biegania pozwala na odpowiednie nasycenie krwi tlenem, który z kolej napędza mięśnie i zmniejsza ich napięcie, co pomoże odprężyć się podczas biegu. W bardziej intensywnym treningu biegowym, wdech powinien nastąpić przez nos i usta w tym samym czasie co  angażuje mięśnie przepony. Doprowadzi to do uzyskania maksymalnego poboru tlenu. Na wszystko trzeba poświęcić sporo czasu, także na opanowanie tej techniki oddechu, ale z pewnością przyniesie świetne efekty. 

Oddychanie przeponowe

Oddychanie przeponowe to proces głębokiego oddychania brzusznego. Pozwala on na zaczerpnięcie większej ilości powietrza, które wypełnia całą jamę brzuszną. Prawidłowy oddech za pomocą przepony, łagodzi dolegliwości takie, jak płytki oddech lub wysiłkowa kolka boczna. Oddychanie za pomocą przepony jest bardzo proste. Poniżej znajdziesz krótką instrukcję jak oddychać przeponą.

  1. Wcześniej przygotuj książkę. Połóż się na podłodze  i połóż książkę na brzuchu.
  2. Następnie powoli i głęboko wdychaj i wydychaj powietrze. Możesz zaobserwować jak  książka unosi się, gdy robisz wdech i opada, gdy robisz wydech.
  3.  Postaraj się wydłużyć wydech tak, aby trwał dłużej niż wdech. 
  4. Wypuść całe powietrze z płuc.

Takie ćwiczenia wykonuj kilka razy w tygodniu przez 5 minut. Podczas biegu, kiedy zdecydujesz się wypróbować tą technikę, zwolnij tempo biegu i skup się na samej technice oddychania. W momencie opanowania oddychania przeponą, wróć do regularnego tempa biegu i wdychaj przy tym więcej tlenu i wydychaj więcej dwutlenku węgla.

Rytmiczne oddychanie

Jeśli chodzi o technikę rytmicznego oddychania, najlepiej jest ustalić odpowiedni rytm: wdech/wydech 2/3 lub 3/2. Zaleca się, aby wstrzymać oddech na sekundę po każdym wydechu i stopniowo zmieniać długość odpoczynku między wdechami i wydechami. Takie oddychanie pozwoli ci na jak najdłuższe utrzymanie równomiernego i wygodnego tempa biegu.

Dobrym sposobem, aby skoncentrować się na swoim oddechu i upewnić się, że jest on prawidłowy, jest powtarzanie sobie słów „oddychaj” lub „mocny wdech- wydech” podczas biegu. Takie podejście do treningu pomaga skupić się na swoim oddechu i zminimalizować napięcie. Kontrola oddechu pozwala ci utrzymać równomierny i swobodny oddech, nawet biegnąc w trudnych warunkach

Korzyści z prawidłowego oddychania podczas biegania

W momencie kiedy nauczymy się już, jak prawidłowo oddychać podczas biegania, z pewnością odczujemy wiele korzyści. Jakie więc są to korzyści? 

  • poprawa krążenia krwi w organizmie,
  • poprawa postawy ciała,
  • Zwiększenie efektywności treningu,
  • Zniwelowanie wystąpienia ryzyka bólu pleców, nadmiernego napięcia mięśni ramion, 
  • Zmniejszenie szans na uszkodzenie naczyń krwionośnych czy skoków ciśnienia krwi,
  • Zwiększenie wydolności i poprawa kondycji płuc 

Sprawdź też: Ile razy w tygodniu biegać?