Odzież

Jakie buty do biegania

para wiaze buty do biegania

Wybór odpowiednich butów do biegania może stanowić wyzwanie, zwłaszcza w przypadku zakupów online. Buty są najważniejszym elementem stroju biegacza i muszą być dobrane do panujących warunków. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj cenne wskazówki, które podpowiedzą Ci jakie buty do biegania wybrać.

Po jakiej nawierzchni będziesz biegać?

Większość butów do biegania przeznaczona jest na konkretne rodzaje nawierzchni. Różnią się one znacząco budową, więc musisz mieć ten aspekt na uwadze podczas wyboru obuwia biegowego.

Pierwsza kategoria to buty do biegania, które są skonstruowane z myślą o twardych nawierzchniach, takich jak beton czy asfalt. Charakteryzują się one wysoką elastycznością i bardzo dobrą lub doskonałą amortyzacją. Buty te mają lekkie i oddychające cholewki wykonane z tkanin technicznych, które odprowadzają pot od ciała i zapewniają świetną wentylację.

Przykłady modeli obuwia sportowego do wykorzystania na twardych nawierzchniach to:

  • Asics Gel Nimbus,
  • Dynafit Alpine,
  • Hoka Clifton,
  • Dynafit Ultra 100,
  • Brooks Adrenaline GTS,
  • Brooks Glycerin,
  • New Balance 860,
  • Mizuno Rider,
  • New Balance Fresh Foam 1080,
  • Asics Gel Kayano,
  • Saucony Triumph.

Drugi typ to buty do biegania trailowego – świetne na wymagające, górskie szlaki oraz leśne ścieżki. Ich główną zaletą jest agresywna, dobrze zabezpieczona podeszwa zewnętrzna, która zapewnia przyczepność niezależnie od warunków. Do tego dochodzą systemy wspomagające bieganie po skalistym i trudnym terenie, a także chroniące biegaczy na błotnistych i grząskich nawierzchniach.

Dodatkowo cholewki tych modeli są wykonane z bardziej trwałych materiałów. Często składają się one z twardych elementów, dzięki czemu nie ma ryzyka zranienia sobie stóp czy palców podczas uderzenia o wystające korzenie czy kamienie.

Buty trailowe nadają się również do wycieczek pieszych w góry, jak i do nordic walking. Przykładami modeli trailowych są:

  • New Balance HIERO,
  • Brooks Catamount,
  • Brooks Cascadia,
  • New Balance MORE TRAIL,
  • Hoka Speedgoat,
  • Mizuno Daich,
  • Asics Trabuco Max,
  • Asics  Fujitrabuco.

Do trzeciej kategorii należą modele uniwersalne. Co je cechuje? Są połączeniem wyżej wymienionych typów. Będą dość wygodne na twardych nawierzchniach, ale równie dobrze poradzą sobie w leśnym czy górskim terenie. Są delikatniejsze i nie chronią stopy tak bardzo jak buty trailowe. Jeśli jednak są to jedyne buty w szafie biegacza na leśne i asfaltowe tereny, to zdecydowanie są najlepszym rozwiązaniem. Ich wadą jest niewielka dostępność na rynku. Przykłady modeli uniwersalnych to:

  • Hoka Challenger ATR,
  • Asics GT-2000 Trail. 

Jak często trenujesz i na jakich dystansach?

Najważniejszą rzeczą w doborze butów i bieganiu jest oczywiście dopasowanie. Chodzi o to, aby znaleźć buty, które dobrze pasują do Ciebie i odpowiadają Twojemu stylowi biegania. Początkujący biegacze zazwyczaj skupią się na swojej wadze i technice biegu. W takim przypadku polecane są modele, które są bardzo dobrze amortyzowane, a także stabilne. W połączeniu z klasycznym dropem na poziomie 8-12 mm (różnica wysokości między piętą a śródstopiem) dają one największe bezpieczeństwo i najlepszą ochronę przed potencjalnymi urazami czy przeciążeniami związanymi z nadużyciami.

Ponadto, jeśli zamierzasz biegać na długich dystansach, zalecamy wybrać szersze buty i uwzględnić to w swoim rozmiarze buta. Podczas ekstremalnych ćwiczeń stopy mogą znacznie zwiększyć swoją objętość.

Do jakiego typu biegania będą służyć?

Kolejne kryterium doboru odpowiedniego obuwia stanowi jego przeznaczenie. Z tego względu dzielimy je na:

  • buty startowe – modele bardzo lekkie i dynamiczne do użytku na profesjonalnych zawodach biegowych, które przybliżą cię do poprawy swoich rekordów (np. Saucony Fastwitch, New Balance 1500),
  • buty treningowe – modele, które sprawdzą się w codziennym treningu, posiadają świetną amortyzację, ale nie zapewniają niezwykłej dynamiki (np. New Balance Fresh Foam 1080, Mizuno Rider, Asics Nimbus, Brooks Ghost),
  • buty treningowo-startowe – to modele lżejsze od treningowych, ale oferujące najlepszą amortyzację w odpowiedniej proporcji do dynamik – sprawdzą się na szybkich treningach, ale też w trakcie startów (np. New Balance Tempo, Asics Novablast).

Jaka jest Twoja waga?

Waga jest kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie butów do biegania. Biegacze poniżej 75 kg nie potrzebują tak dużej amortyzacji jak osoby cięższe. Ważne jest, aby zdecydować się na buty z odpowiednią amortyzacją dla swojej wagi.

Warto pamiętać, że im większe jest Twoje doświadczenie biegowe, tym mniejszej amortyzacji w celu uniknięcia kontuzji potrzebujesz.

Jaki masz rodzaj stopy?

Biomechaniczne dopasowanie jest krytycznym czynnikiem dla butów do biegania. Powtarzające się, ze względu na tysiące kroków obciążenia kolana mogą powodować urazy i kontuzje. Dlatego bardzo ważna jest wiedza o typie stopy.

Istnieją trzy różne rodzaje stopy:

  • neutralna – w przypadku której staw skokowy jest stabilny, nie wykazuje odchyleń,
  • supinująca – gdzie staw skokowy odchyla się na zewnątrz podczas przeciążenia,
  • pronująca – tutaj staw skokowy odchyla się do wewnątrz.

Podczas gdy supinacja jest mniej powszechna i nie stosuje się dla niej wsparcia, producenci tworzą specjalne systemy stabilizacji kroku dla stopy pronującej. Zmniejszają one skutki długotrwałych przeciążeń. Sygnał, który powinien zaalarmować Cię o potrzebie wsparcia stopy mogą stanowić bóle kolan lub bioder.

Badanie stóp można wykonać w wielu sklepach stacjonarnych podczas procesu doboru obuwia. Możliwe jest także wstępne sprawdzenie tego w domu, dzięki nagraniu telefonem z poziomu podłogi kroku biegowego. Należy ocenić, czy występują znaczące odchylenia.

Dobierz właściwy rozmiar butów do długości i szerokości stopy

Zdecydowanie buty do biegania powinny być większe od rozmiaru Twojej stopy. Jak bardzo? Minimum to 0,5 cm więcej niż wynosi długość stopy. Jednak w przypadku pokonywania długich dystansów na urozmaiconym terenie warto dobrać rozmiar większy o co najmniej 1 cm. Zabezpieczy to szczególnie paznokcie przed uszkodzeniami, które są nieprzyjemne i nieestetyczne.

Ważne jest, aby sprawdzić tabelę rozmiarów każdej marki, której buty rozważasz. Są w nich podane  rozmiary obuwia i przeliczniki z EUR i U, do których musisz dodać pożądany zapas.

Biegacz potrzebuje butów o innym rozmiarze niż te, które nosi na co dzień. Z tego powodu dany rozmiar butów lifestylowych może nie pasować na tego samego człowieka, gdy ten będzie biegał.

Znajdź model odpowiadający Twoim wymaganiom

Powyższe czynniki techniczne sprawią, że bieganie będzie dla Ciebie bardziej komfortowe, dzięki idealnemu dopasowaniu butów. Warto jednak dobrać obuwie również pod względem estetycznym, aby dobrze się w nim czuć.