Czas

Czy można biegać codziennie?

kobieta biega w parku

Bez względu na to, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym biegaczem, zapewne często zadajesz sobie pytanie, czy możesz biegać codziennie? Otóż zależy to od kilku czynników. Jak takie codzienne treningi przekładają się na Twoje zdrowie? Czy istnieją minusy i przeciwwskazania do codziennego biegania? Dowiedz się wszystkiego na ten temat z poniższego artykułu.

Czy można biegać codziennie? Plusy codziennego biegania 

Bieganie każdego dnia przynosi wiele korzyści. Do najważniejszych zaliczyć można:

  • możliwość redukcji wagi. Codziennie wykonywanie tego rodzaju aktywności fizycznej pozwoli Ci zgubić nadprogramowe kilogramy, bez większej zmiany diety. Waga zacznie pokazywać co jakiś czas mniejsze liczby, a Ty bez wątpienia zauważysz pozytywne zmiany w swojej figurze
  • poprawę jakości snu, co przekłada się na lepsze samopoczucie
  • wzmocnienie układu kostnego. Wg przeprowadzonych badań osoby, które regularnie biegają, są dużo mniej narażone na osteoporozę. Systematycznie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do zwiększenia mineralizacji kości, jednocześnie korzystnie wpływając na koordynację, a także postawę ciała
  • lepsze dotlenienie mózgu, dzięki czemu myślisz lepiej i sprawniej, łatwiej też wykonujesz pracę umysłową
  • przyrost i rozbudowa masy mięśniowej. Dzięki temu Twoja sylwetka staje się wyrzeźbiona. Dodatkowo wraz ze wzrostem masy mięśniowej znacząco poprawia się Twoja podstawowa przemiana materii
  • wzmocnienie silnej woli, motywacji, jak również determinacji. Dodatkowo budujesz w sobie wytrwałość, która pozwala Ci utrzymać działania i nie odkładać niczego w czasie.

Minusy codziennego biegania 

Choć codzienne bieganie ma zdecydowanie dużo więcej zalet niż wad, o tym drugich także należy wspomnieć. Trenując każdego dnia:

  • jesteś dużo bardziej narażony na kontuzje, co w konsekwencji może doprowadzić do wykluczenia Cię z treningów i to na minimum kilka tygodni
  • możesz doprowadzić do przetrenowania. Dotyczy to w szczególności sytuacji, kiedy poświęcasz zbyt mało czasu na regenerację, np. mało śpisz i robisz niewielkie przerwy pomiędzy następnym bieganiem. Jeśli będziesz przemęczony, zmniejszy się Twoja sprawność. Dając organizmowi czas na regenerację, robiąc odpowiednio długie treningi i o właściwej intensywności unikniesz mikrourazów.

Bieganie codziennie – przeciwwskazania

Jeżeli chodzi o przeciwwskazania w bieganiu każdego dnia warto, aby wstrzymali się z tym początkujący biegacze. Powinni na początku stopniowo przyzwyczajać organizm do tak wzmożonego wysiłku. Rozpoczynając tego rodzaju treningi najlepiej robić je 3-4 razy w tygodniu, ale nie więcej. Po upływie mniej więcej roku możesz spróbować swoich sił w codziennym bieganiu.

Kolejnym przeciwwskazaniem jest stres, a także zbyt mały bądź całkowity brak czasu na regenerację. Przykładowo, jeśli w ciągu doby śpisz 5-6 godzin, musisz zaczekać do momentu, w którym czas poświęcony przez Ciebie na sen wyniesie minimum 7 godzin. Warto zakupić planner, w który będziesz układać sobie plan działania na każdy dzień.

Istotnym, choć nie zawsze oczywistym przeciwwskazaniem do biegania jest niedoleczona choroba oraz kontuzja. Najpierw je wylecz, zadbaj o swoje zdrowie, a następnie rozpocznij codzienne treningi biegowe.