Maraton to konkurencja biegowa, często nazywana też królewskim dystansem. Zawsze ma taką samą długość. Najczęściej rozgrywany jest na dużych imprezach sportowych, jakimi są np. igrzyska olimpijskie czy lekkoatletyczne mistrzostwa świata. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, ile kilometrów ma maraton i skąd wzięła się jego nazwa.
Ile kilometrów ma maraton?
Maraton to dyscyplina lekkoatletyczna, którą rozgrywa się zawsze na dystansie dokładnie 42 kilometrów i 195 metrów. Biegi, które odbywają się na krótszych odcinkach nie są maratonem. Konkurencję należy ukończyć w maksymalnie 6 do 7 godzin.
Dlaczego bieg na 42 km nazywamy maratonem?
Nazwa dyscypliny pochodzi od nazwy miejscowości Maraton w Grecji, gdzie w 490 r. p.n.e. mieszkańcy tego kraju wygrali bitwę z Persami. W celu przekazania dobrych wieści Ateńczykom jeden z żołnierzy miał pokonać dystans ok. 40 kilometrów. Mężczyzna przebył go biegiem, a po dotarciu na miejsce wycieńczony padł.
Inspiracja tą historią skłoniła francuskiego filologa Michela Bréala w 1896 roku do postulowania włączenia takiego dystansu biegowego do programu igrzysk olimpijskich.
Maraton – dystanse dla amatorów?
Choć maraton to bieg na 42 km, tak samo określane są często również różne uliczne imprezy biegowe, które skierowane są do amatorów i pasjonatów biegów na krótszych dystansach. Odbywają się zwykle w wariancie 5 km, 10 km oraz tzw. półmaratony, czyli dystans 21,1 km i prawidłowe maratony.