Części ciała

Bieganie a brzuch

kobieta lezy po wysilku biegowym

Jeśli chcesz pozbyć się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha i wyrzeźbić sześciopak, dobrym pomysłem będzie regularne bieganie. Bieganie pozwala wyeliminować tłuszcz z całego ciała, dzięki czemu usuniesz nadmiar boczków i jednocześnie zwiększysz swoją wytrzymałość i siłę mięśni brzucha. W jaki sposób biegać, aby pozbyć się boczków?

Regularne bieganie w walce ze zbędnymi kilogramami

Regularne przebieżki to rodzaj aktywności, która jest wspaniałym sposobem na zmniejszenie tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Przebiegając odpowiednią ilość kilometrów dziennie, można spalać tłuszcz w dużych ilościach. Przebiegając około 5 km dziennie, można zgubić od 0,5 do 1 kilograma tłuszczu tygodniowo. Należy jednak pamiętać, że przebieganie samo w sobie nie gwarantuje redukcji tłuszczu. Konieczne jest również właściwe odżywianie i inne ćwiczenia.

Ważnym elementem każdej aktywności fizycznej są treningi interwałowe. Ta metoda polega na zmienianiu tempa biegu, np. jogging/szybkie bieganie/spowolnione bieganie itd. Często stosuje się również inne treningi siłowe, aby wzmocnić mięśnie brzucha i zmniejszyć fałdki tłuszczu. Treningi interwałowe mogą również pomóc w uzyskaniu lepszych wyników i dłuższej trwałości przy każdym treningu.

Jednak aby uzyskać widoczne efekty, konieczne jest połączenie tych dwóch rodzajów aktywności. Przebieganie to wspaniały sposób na redukcję tłuszczu, a treningi interwałowe i siłowe pomogą przy budowaniu mięśni i wymodelowaniu sylwetki. To pozwoli ci osiągnąć zgrabny brzuch bez odstających fałdek. Regularne ćwiczenia to silna motywacja do dalszego dążenia do osiągnięcia wymarzonej figury.

Co łączy mięśnie brzucha i bieganie?

Bieganie to świetny sposób na zachowanie dobrej formy fizycznej. Poprawia ono ogólna wydolność organizmu, a także uelastycznia mięśnie i stawy. W czasie biegu dochodzi także do przyspieszonego spalania kalorii, co w efekcie umożliwia redukcję tkanki tłuszczowej. 

Podczas przebieżek mocno zaangażowane są mięśnie brzucha. Ich zadaniem jest bowiem utrzymanie właściwej postawy i równowagi podczas biegu. Aktywny udział biorą również pośladki, dlatego chcąc je unieść i ujędrnić, ten rodzaj aktywności jest idealny. 

Ćwicząc w szybkim tempie, organizm pobiera energię z nagromadzonych zapasów tkanki tłuszczowej tym samym w krótkim czasie można zauważyć efekty.  Trening cardio, do którego zalicza się bieganie, jest zatem świetnym sposobem na szybkie spalanie tłuszczu i podstawą do dalszej pracy nad sylwetką oraz płaskim, umięśnionym brzuchem.

Jakie mięśnie brzucha pracują podczas biegania? 

Bieganie pomaga w odpowiednim napięciu mięśni brzucha. W trakcie treningu mięśnie poprzeczne i mięsień prosty są cały czas aktywne, dzięki czemu brzuch jest mocniejszy i lepiej wymodelowany. Dodatkowo bieganie pomaga poprawić postawę ciała, która daje wrażenie silniejszego i bardziej wyraźnego brzucha. Regularny trening pomaga również uniknąć problemów ze stawami i odpowiednio je przygotować na dalsze trudy.  Nie ma wątpliwości, że regularne bieganie stanowi doskonały sposób na poprawę wyglądu brzucha. Poprzez odpowiedni trening możesz cieszyć się z efektów swojej pracy niezależnie od wieku i poziomu sprawności fizycznej. Teraz już wiesz, jak bieganie może pomóc ci poprawić wygląd brzucha. Przygotuj się i rozpocznij swoje treningi!

Podczas biegania angażujemy mięśnie skośne brzucha, które odpowiedzialne są za wymarzone wcięcie w talii i pozbycie się boczków. Dzięki zaangażowaniu mięśni skośnych można cieszyć się wymarzonym wcięciem w talii i pozbyciem boczków.  Mężczyźni mogą zauważyć  wzmocnienie i utwardzenie brzucha, a także utratę centymetrów w obwodzie. 

Rodzaje biegów

Na pozbycie się zbędnych kilogramów, świetnym rozwiązaniem jest bieganie. Dzięki zbieganiu szybko zauważysz efekty. Co daje bieganie na brzuch? Efekty zależeć będą od wybranego rodzaju biegu. 

  1. Bieg z obciążeniem — jest to bieg gdzie obciążeniem są obciążniki  na nogi. Taki rodzaj biegu, polecany jest osobom, którym zależy na poprawie kondycji, wydolności organizmu oraz zwiększeniu intensywności treningu biegowego.
  2. Jogging – to inaczej przebieżka lub trucht. Charakterystyczne dla niego to wolne tempo. Bieg daje dobre efekty bez wysokiej intensywności. Dzięki temu rodzajowi biegu pozbywamy się nadmiaru wody, poprawia się kondycja skóry oraz zmniejsza ryzyko cukrzycy. 
  3. Bieg długodystansowy — U kobiet dług biegodtystanoswy to treining przekraczający 3 km a u panów to 5 km. Zalecane jest ich urozmaicenie np. bieg pośród wzniesień czy większych górek. 
  4. Bieganie po górach — Bieganie po wzniesieniach oraz mniejszych górkach przynosi widoczne rezultaty. Wzmacniane są mięśnie brzucha, poprawia się  wydolność oraz gubi się zbędne kilogramy.
  5. Sprint — to alternatywa dla treningów aerobowych. Wymaga od biegacza spięcia całego ciała. Zaliczany jest do treningów cardio. Sprint nazywany jest również treningiem, tlenowym, aerobowym lub wydolnościowym. 

Korzyści z biegania rano 

Każdy biegacz ma swoją ulubioną porę dnia do biegania. Jedni lubią rozpocząć dzień od treningu, niektórzy wolą wieczorami.  Bieganie rano przyśpiesza metabolizm tym samym przyczynia się do niwelowania tkanki tłuszczowej. Organizm spala więcej kalorii. Badania wykazują, że bieganie rano jest bardziej efektywne. Najwięcej energii mamy na początku dnia, niedługo po przebudzeniu. Poranna przebieżka to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy nie lubią tłumów w parku i lubią dobrze zorganizowany dzień. 

Bieganie a efekty

Bieganie odchudza brzuch. Ważna jest również zbilansowana dieta. Do zrzucania zbędnych kilogramów wymagany jest ujemny bilans kaloryczny. Istotnym elementem jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. 

Bieganie przynosi korzyści również szczupłym osobom. Wzmacnia mięśnie brzucha i delikatnie je zarysuje. W budowaniu sześciopaka zalecana jest delikatna nadwyżka kaloryczna oraz wdrożenie ćwiczeń na brzuch. 

Efekty jakie przyniesie bieganie, zależy wyłącznie od ciebie. Potrzeba dużo systematyczności, uwagi i cierpliwości aby cieszyć się dobrym stanem zdrowia oraz pięknie wyrzeźbioną sylwetką.