Części ciała

Bieganie a kręgosłup

kobieta dotyka kregoslupa

Kiedy biegamy, wzmacniamy nasze mięśnie oraz stawy, także te wokół kręgosłupa. Jednak zbyt intensywne ćwiczenia to obciążenie dla kręgów, które są najważniejszą częścią systemu amortyzacji naszego ciała. Czy bieganie to dobra opcja dla osób z krzywym tudzież chorym kręgosłupem? Jak może ten sport wpłynąć na zdrowy kręgosłup? Poznaj odpowiedź na te i wiele innych pytań dotyczących biegania i kręgosłupa.

Jak bieganie działa na kręgosłup?

Bieganie a kręgosłup to bardzo złożone zagadnienie. Z jednej strony podczas biegu ciało porusza się bardziej dynamicznie niż w trakcie chodzenia. Generuje to silny i intensywny nacisk na kręgi. Jeśli chodzi o technikę biegu, jednym z częstych błędów popełnianych przez biegaczy jest zbytnie podskakiwanie i zbyt szybkie tempo. Te czynniki mogą skutkować urazem dysków między kręgami, powodując ból pleców. Z drugiej strony bieganie wzmacnia cały organizm, zwłaszcza kręgosłup, mięśnie, stawy i otaczające je więzadła.

Ponadto ich wzmocnienie jest niezbędne do utrzymania zdrowego, sprawnego ciała. Co więcej, umiarkowane bieganie i jogging mogą stymulować krążenie dysków kręgosłupa i ułatwiać ich odżywianie, a nawet nawadnianie.

Bieganie dla osób ze zdrowym kręgosłupem jak najbardziej wskazane

Bieganie to świetny sport profilaktyczny, który może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób kręgosłupa. Osoby z mocnymi, zdrowymi kręgosłupami nie powinny obawiać się biegania, ani powikłań po nim, jeśli oczywiście zaczynają treningi z rozwagą, a przede wszystkim stopniowo.

Bieganie to świetny sposób na utrzymanie kondycji. Wzmacnia siłę wszystkich mięśni w ciele, poprawia postawę i utrzymuje zdrową budowę pierścieni, znajdujących się między kręgami.

Czy osoby z chorym kręgosłupem mogą biegać?

Jeśli myślisz o tym, by zacząć biegać, ale masz problemy z kręgosłupem, to najpierw powinieneś udać się do lekarza. Niewielka skolioza czy inne dolegliwości, a także krzywy kręgosłup, nie zawsze są przeszkodą do tego typu aktywności. Bieganie może jednak nasilać bóle dolnych partii pleców.

Warto pamiętać, że osoby zmagające się z chorym kręgosłupem nie powinny rezygnować z uprawiania aktywności fizycznej. Odpoczynek zalecany jest tylko przy silnym bólu i zazwyczaj trzeba jak najszybciej wrócić do ćwiczeń, aby nie osłabić mięśni.

Należy dodać, że możesz skorzystać z innych rodzajów sportów, które będą bardziej odpowiednie dla osób z problemami z kręgosłupem, np. pilates, joga, czy właściwie dobrane ćwiczenia z podnoszeniem ciężarów. Jest to oczywiście kwestia bardzo indywidualna, która zależy nie tylko od ogólnego stanu zdrowia, ale i rodzaju oraz stopnia uszkodzenia kręgosłupa.

Jak zapobiec obciążeniu kręgosłupa podczas biegania?

Podsumowując, bieganie może być dobre dla Twoich pleców, jeśli odpowiednio się do tego wcześniej przygotujesz. Jeśli Twój kręgosłup jest krzywy bądź chory, skonsultuj się z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą, który zna dobrze Twoją historię medyczną.

Jednak nawet przy zdrowym kręgosłupie ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

  1. Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z bieganiem warto, abyś nieco wzmocnił swoje mięśnie posturalne.
  2. Zainwestuj w buty do biegania, które charakteryzują się miękką podeszwą, doskonale amortyzującą siłę udrzenia.
  3. Nie zapomnij o prawidłowej rozgrzewce przed biegami. Powinna składać się z energicznych ruchów. Jednak nie może to być trening rozciągający, który potrafi zaszkodzić bieganiu.
  4. Zacznij od krótkich dystansów, w tempie wolnym/średnim.
  5. Biegaj po miękkiej powierzchni (łąka, las, teren piaszczysty), gdyż nie obciąża ona kręgosłupa. Z kolei biegi po betonie, asfalcie czy kostce powodują znaczny ucisk na kręgi.
  6. Po zakończonym treningu biegowym wykonaj ćwiczenia relaksacyjne oraz rozciągające. Dzięki temu zredukujesz do minimum wystąpienie przykurczu mięśni, prowadzącego do bólu pleców czy nawet kontuzji. Doskonałym rozwiązaniem na rozluźnienie mięśni będzie rolowanie tj. masaż przy pomocy specjalistycznego sprzętu.