Bieganie

Polskie sztafety biegowe na IO 2024 w Paryżu

polska sztafeta biegi

Igrzyska olimpijskie to najważniejsza impreza sportowa, podczas której polskie sztafety mają szansę zaprezentować się na arenie międzynarodowej. Sztafety biegowe od lat stanowią mocną stronę naszej lekkoatletycznej reprezentacji. Sukcesy odniesione w ostatnich latach, jak choćby srebrny medal biegu polskiej sztafety 4×400 m kobiet na mistrzostwach świata, pozwalają z optymizmem patrzeć na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku. W tym artykule przyjrzymy się kwalifikacjom naszych sztafet, ich przygotowaniom oraz szansom na medale w stolicy Francji. Nie zabraknie także informacji o składach poszczególnych zespołów oraz harmonogramie startów.

Kwalifikacje polskich sztafet na IO 2024

Podczas mistrzostw świata sztafet w Nassau na Bahamach, trzy polskie sztafety biegowe wywalczyły kwalifikację olimpijską na Igrzyska w Paryżu w 2024 roku. Awans uzyskały:

 • Sztafeta 4×100 m kobiet
 • Sztafeta 4×400 m kobiet
 • Sztafeta mieszana 4×400 m

Pozostałe polskie sztafety będą miały jeszcze szansę na zdobycie kwalifikacji w kolejnych zawodach. Wyniki osiągnięte przez nasze reprezentacje dają nadzieję na udane występy podczas igrzysk olimpijskich i walkę o medale. Bieg polskiej sztafety 4×400 m kobiet, która zdobyła srebrny medal na mistrzostwach świata, pokazuje, że nasze zawodniczki są w światowej czołówce.

Skład i przygotowania polskich sztafet

Potencjalni kandydaci to m.in.:

 • Ewa Swoboda, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz (sztafeta 4×100 m kobiet)
 • Natalia Kaczmarek, Marika Popowicz-Drapała, Alicja Wrona-Kutrzepa, Kinga Gacka (sztafeta 4×400 m kobiet)
 • Kajetan Duszyński, Maksymilian Szwed, Igor Bogaczyński, Mateusz Rzeźniczak (sztafeta 4×400 m mężczyzn)

Przygotowania do igrzysk będą obejmowały treningi indywidualne oraz zgrupowania całych sztafet. Zawodnicy będą pracować nad poprawą swoich czasów, techniką zmian pałeczki oraz zgraniem zespołu. Ważną rolę odegrają trenerzy, którzy będą czuwać nad formą zawodników i opracowywać taktykę na poszczególne biegi.

Szanse medalowe polskich sztafet w Paryżu

Polskie sztafety będą miały szansę na walkę o medale podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Główni rywale to reprezentacje:

SztafetaGłówni rywale
4×100 m kobietUSA, Jamajka, Wielka Brytania
4×400 m kobietUSA, Jamajka, Wielka Brytania
4×400 m mężczyznUSA, Trynidad i Tobago, Botswana
4×400 m mieszanaUSA, Dominikana, Holandia

Mocnymi stronami polskich sztafet są doświadczenie, zgranie zespołu oraz indywidualne umiejętności poszczególnych zawodników. Czynnikami, które mogą wpłynąć na wyniki, są ewentualne kontuzje czy słabsza dyspozycja dnia.

Bukmacherzy już teraz oferują promocje bukmacherskie na polskie sztafety. Kursy na medale dla naszych reprezentacji są atrakcyjne, co pokazuje, że eksperci doceniają potencjał Biało-Czerwonych.

Harmonogram startów sztafet na IO 2024

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu odbędą się w dniach 26 lipca – 11 sierpnia 2024 roku. Starty sztafet zaplanowano na drugi tydzień zawodów. Oto harmonogram biegów z udziałem polskich sztafet:

 • 8 sierpnia (czwartek)
  • 4×100 m kobiet – eliminacje 
  • 4×400 m mężczyzn – eliminacje 
 • 9 sierpnia (piątek)
  • 4×100 m kobiet – finał 
  • 4×400 m mężczyzn – finał 
 • 10 sierpnia (sobota)
  • 4×400 m kobiet – finał 
  • 4×400 m mieszana – eliminacje 
 • 11 sierpnia (niedziela)
  • 4×400 m mieszana – finał 

Transmisje z igrzysk przeprowadzą TVP, Eurosport i discovery+. Szczegółowe godziny startów polskich sztafet będą podane bliżej rozpoczęcia imprezy.

Podsumowanie

Polskie sztafety biegowe mają duże szanse na udane występy podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Kwalifikacje wywalczone przez trzy zespoły oraz dobre wyniki w ostatnich latach pozwalają z optymizmem patrzeć na starty Biało-Czerwonych. Medale zdobyte przez nasze sztafety byłyby ogromnym sukcesem i ważnym punktem całej reprezentacji Polski na igrzyskach. Pozostaje trzymać kciuki za udane starty i jak najlepsze wyniki naszych zawodników.

Materiał partnera

Kim jestem?

Moje artykuły

Cześć! Jestem Dominik i uwielbiam biegać. Moją pasją jest przygotowywanie się do biegów - dbam o dietę, trenuję regularnie i szukam sposobów na poprawę formy. Wierzę, że aktywność fizyczna i zdrowy styl życia to klucz do dobrego samopoczucia, więc chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami i poradami z innymi.