Regularnie biegasz od dłuższego czasu? A może dopiero zaczynasz stawiać kroki w tego rodzaju aktywności fizycznej? Zastanawiasz się, ile naprawdę kalorii możesz spalić w trakcie biegu? Oczekujesz konkretnych, widocznych rezultatów? Dowiedz się, ile dokładnie kalorii możesz zgubić podczas treningu oraz jakie ma to przełożenie na pozbycie się tkanki tłuszczowej.
Ile kalorii spala bieganie na jeden kilometr a ile przez godzinę biegu?
Norma, która ogólnie została przyjęta, wynosi 62 kcal na jeden km biegu. Nie należy tego jednak uważać za wartość stałą. Ostateczna suma zależy od wagi, wzrostu, płci, rodzaju treningu i oczywiście tempa, w jakim biegniesz.
A ile kalorii spalisz podczas godzinnego treningu? Wszystko zależy od tempa, jakie obierzesz. Biegnąc 6:00/km w przeciągu godziny możesz pokonać 10 km, co daje wynik 620 kcal. Jeżeli poruszasz się tempem 4:00/km to w ciągu godziny przebiegniesz 15 km, spalając aż 930 kcal. Podczas 45-minutowego biegu tempem 5:00/km spalisz 558 kcal. Wszystkie są wartościami zbliżonymi, które w prosty sposób obliczysz samodzielnie. Pomogą Ci w tym kalkulatory kalorii dostępne w internecie. Szybko obliczą liczbę kalorii, jaką straciłeś podczas biegu. Wystarczy podać swój wiek, wagę, czas i tempo treningu.
Na ilość spalonych kalorii wpływa intensywność treningu. Biegnąc truchtem, jesteś mniej aktywny i liczba zgubionych kalorii jest niższa. Podczas treningu interwałowego, czyli bieganie zmiennym tempem (najpierw szybkie odcinki na zmianę z wolnych truchtem) umożliwią Ci spalenie większej ilości kalorii.
Zarówno gdy biegasz wolno, jak i gdy biegasz szybko, a przede wszystkim robisz to regularnie, możesz spodziewać się pozytywnych rezultatów. Będą nimi utrata wagi, a także jędrne, silne ciało. Efekty zależą od Twojej motywacji i stopnia zaangażowania.
Czy warto biegać interwały, aby spalić więcej kalorii?
Chcesz spalić podczas biegania więcej kalorii? Doskonale pomoże Ci w tym wykonanie w trakcie biegu treningu interwałowego. Zastanawiasz się co to? Jest to bieg, który polega na pokonaniu energicznych odcinków, przeplatających się przerwami, ale bez całkowitego odpoczynku. Dzięki temu treningowi podczas godziny biegania możesz spalić aż do 1000 kcal. Po tak intensywnej aktywności następuje faza, w której znacząco zwiększa się powysiłkowe zapotrzebowanie na tlen. Trwa do 48 h po treningu. Twoje ciało w tym czasie czerpie z zapasów tłuszczu. Należy zaznaczyć, że interwały są dość trudne i bardzo wymagające, dlatego nie powinni ich robić biegacze, którzy dopiero zaczynają uprawiać tę aktywność.
Osoby początkujące w biegach, które chcą spalić dużo kalorii, powinny pomyśleć o wydłużeniu czasu swoich treningów oraz stopniowym zwiększaniu intensywności podczas nich. Ważne jest tu zachowanie zasady 10%, czyli, żeby intensywność oraz dystans zwiększać o 10% tygodniowo. To pozwoli zminimalizować ryzyko przetrenowania, a także ewentualnych kontuzji.
Jeżeli celem Twoich treningów biegowych jest zgubienie zbędnych kilogramów oraz spalenie kalorii, warto wprowadzić w życie odpowiednią dietę, uwzględniając ujemny bilans energetyczny. Dzięki temu zapewnisz organizmowi właściwe ilości składników odżywczych. Dieta powinna także uwzględniać wyższą aktywność fizyczną i cel, jakim jest zrzucenie wagi.