Zależy Ci na regularnej aktywności fizycznej oraz poprawie sylwetki? Niestety w nawale codziennych obowiązków brak Ci na to czasu? Doskonałym rozwiązaniem będzie bieganie na czczo, zaraz po przebudzeniu. Zastanawiasz się, czy lepiej biegać przed śniadaniem, a może po? Dowiedz się, jak właściwie zaplanować poranny trening biegowy.
Czy wskazane jest bieganie na czczo?
Uprawianie tej aktywności fizycznej na czczo znajduje sporo zwolenników. Dzięki takiemu treningowi możesz dużo ciekawiej i lepiej zacząć dzień, poprawiając tym samym swoje samopoczucie.
Jednakże część osób zastanawia się, czy takie bieganie na pewno jest zdrowe, a także czy brak śniadanie przed porannym wysiłkiem, nie przekłada się na negatywne efekty. Otóż wręcz przeciwnie, trening z rana daje mnóstwo korzyści.
Zaraz po przebudzeniu najczęściej nie odczuwamy głodu. Metabolizm zwalnia oraz wydzielana jest mniejsza ilość soku żołądkowego. Dzięki aktywności fizycznej na czczo możesz pobudzić przemianę materii, a także rozruszać swój organizm.
Warto zaznaczyć, że poranki nie są właściwą porą na trening dla wszystkich. Niektórzy mogą odczuwać większe łaknienie na pokarmy w porze obiadowej bądź zmagać się ze spadkiem sił oraz mniejszą koncentracją. Musisz samodzielnie określić, czy bieganie na czczo sprawdzi się u Ciebie.
Zalety porannego biegania na czczo
Jakie pozytywne efekty przynoszą poranne biegi przed śniadaniem?
- brak niechcianego uczucia dyskomfortu trawienia, które odczuwałbyś podczas biegu, po wcześniejszym zjedzeniu śniadania
- lepsza otwartość na insulinę
- znacząca poprawa samopoczucia, a także wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia), które są gwarancją dobrego początku dnia
- większa wytrzymałość oraz odporność na odczuwanie bólu
- przyspieszone spalanie tkanki tłuszczowej (wg badań na czczo można spalić o 20 % więcej tłuszczu niż po spożyciu posiłku) oraz bardzo dobre wykorzystanie zapasów, jakie zostały w niej nagromadzone. Do uzyskania lepszych rezultatów z aktywności fizycznej niezbędne jest dołączenie do niej prawidłowo zbilansowanej diety, w skład której wchodzą owoce, warzywa oraz białka. Jeżeli chcesz zgubić zbędne kilogramy, duże znaczenie odgrywa tu deficyt kaloryczny. Musisz wyliczyć swoje dobowe zapotrzebowanie energetyczne, po czym przyjmować mniejszą ilość kalorii od sumy, jaką otrzymasz.
Warto zaznaczyć, że bieganie na czczo przyczynia się do wzmocnienia ciała, a także siły Twojego charakteru. W ten sposób uczysz się dążyć do obranego celu pomimo przeszkód, jakimi są warunki atmosferyczne oraz inne czynniki. Wyrabiając w sobie nawyk codziennego porannego treningu, jesteś w stanie praktykować ten zwyczaj także w czasie jesieni i zimy.
Bieganie na czczo a bieganie po śniadaniu
Lepiej jest biegać na czczo a może po śniadaniu? Która pora jest najlepsza? Część sportowców decyduje się na poranny trening przed spożyciem pierwszego posiłku, inni z kolei wolą najpierw przekąsić nawet coś lekkiego. Co w takim razie wybrać? Trening przed czy po jedzeniu?
Specjaliści wykazują się, że na początku wysiłku fizycznego nasz organizm pobiera energię głównie z glikogenu znajdującego się w wątrobie oraz mięśniach. Po 20 min aktywności pozyskuje ją z tkanki tłuszczowej, gdyż wyczerpane zostają odłożone rezerwy glikogenu.
Decydując o godzinie rozpoczęcia treningu, trzeba brać pod uwagę intensywność, z jaką zamierzamy go wykonać. Zbyt duży wysiłek przed śniadaniem może powodować omdlenia oraz zwiększać ryzyko wystąpienia kontuzji. Gdy odczuwasz jakikolwiek dyskomfort to wiedz, że należy wprowadzić zmiany w treningach bądź udać się do specjalisty.
O tym, czy biegać na czczo, czy nie decydujesz Ty. Możesz zrobić trening przed, jak i po posiłku. Pamiętaj o dozowaniu odpowiedniej intensywności, a także o rozgrzewce przed bieganiem i rozciąganiu po nim.
Bieganie na czczo nie wiąże się z niemożliwością picia wody. Wręcz przeciwnie. Wypicie jej po przebudzeniu sprawi, że poczujesz się lepiej. Tym bardziej że po nocy organizm jest odwodniony po wielogodzinnym poście.
Jak długo biegać rano, by miało to sens?
Z rana w Twoim organizmie utrzymuje się wysoki poziom kwasów tłuszczowych. Z kolei stężenie glikogenu w wątrobie oraz mięśniach jest dość niskie. To przekłada się na szybsze spalanie tłuszczu. Rano, przed śniadaniem lepiej nie planuj długiego, zbyt angażującego treningu. Optymalnie biegaj na czczo ok. 30 min.
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy poranne treningi mają sens, odpowiedź brzmi: tak, jak najbardziej. To doskonały pomysł na rozpoczęcie dnia, spalenie tkanki tłuszczowej oraz pobudzenie metabolizmu do szybszej pracy. Przy tym wszystkim należy pamiętać, aby być ostrożnym i dopasować intensywność biegu na miarę swoich możliwości. Wsłuchuj się w swoje ciało i odpowiadaj na jego potrzeby.
Jeśli pojawią się niepokojące dolegliwości, pomyśl o zmniejszeniu dystansu biegów oraz mniejszej intensywności treningów.